Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Dowiedz się, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla wielu osób ślub jest szczególnie ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i wierności są obrączki.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii ślubu. Niedużo osób wie jednakże, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele wieków później. Już wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w wielu państwach, jak np. w Meksyku, w Egipcie, w Czechach czy w USA, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług starych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednakże zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – niegdyś z żelaza, teraz ze złota i platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszym designem. Przez wiele wieków wykonywano je z różnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które uosabiały moc miłości. Współcześnie do ich wykonania stosuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla młodej pary cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]