szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Wznoszenie budynków – o szalunkach

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, żeby nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na bramy, okna oraz drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych albo grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję spajają belki, narożniki, łączniki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt czy zespołów, które zazwyczaj oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]