Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Szalunki Kraków zamówisz na https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu inwestorów oraz wykonawców stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Zwykle jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają narożniki, głowice ze stali bądź aluminium, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują inne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nieopłacalne . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]