Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Jeśli szukasz motoreduktora DC, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak hamulce lub sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na drobiazgowe pomiary oraz testy różnych zestawów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, średnich bądź znacznych obciążeń, a także do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych rodzajów silników (BLDC, AC, DC czy bocznikowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, transport lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak wirniki, linie produkcyjne, schody ruchome i atrakcje w parku rozrywki. Duże zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych kombinacji, jakie współcześnie oferują czołowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]