Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Szukasz silnika DC? Wejdź na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże lub małe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy oraz życia, lecz przeciętny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te silniki.

Co warto wiedzieć o silnikach na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal dwustu lat i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich konstrukcji, późniejszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Michael Faraday, Zénobe Gramme oraz Moritz Jacobi. Silniki DC złożone są ze wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana oraz szczotek. Obecnie często stosowane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za swoją niezawodność, jak również bezgłośną pracę.

Gdzie wykorzystuje się silniki na prąd stały?

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodzików, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym synom i córkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silników na prąd stały używają też miłośnicy elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych i z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od uznanych światowych marek.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]