Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Późna jesień i zima niekorzystnie oddziałuje na nasze zdrowie. Najczęściej dopadają nas nieżyt nosa, podrażnione gardło i kaszel. By się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku porad, które pomagają chronić organizm przed chorobą. Oto kilka z nich.

Jak podnieść temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm zwykle wtedy, gdy temperatura ciała spada o mniej więcej 3 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzać się za pomocą gorącego napoju bądź prysznica. Do herbaty można wrzucić plaster cytryny lub pomarańczy, które mają w sobie spore ilości witaminy C. Świetnym dodatkiem jest również szczypta cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. Aby nadać napojom nieco słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego czy pichtowego, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Tradycyjne syropy przeciwko przeziębieniu

Czosnek i cebula też są źródłem witamin. Na ich bazie sporządza się domowe mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop trzeba pić w odstępach kilku godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o działaniu bakteriobójczych. W tym celu trzeba rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowaną miksturę także powinno się spożywać parę razy dziennie.

Jak uśmierzyć drapanie w gardle?

Kiedy odczuwamy wrażenie drapania w gardle, warto wypróbować kompozycję miodu, mleka i masła. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku należy pamiętać, aby mleko nie było wrzące, dlatego że osłabi to korzystne działanie masła i miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się również płukanie gardła wodą z solą oraz picie szałwii w postaci herbaty.

Dlaczego powinniśmy reagować na wczesne symptomy przeziębienia?

Nie bacząc na to, iż pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednak na uwadze, że jeśli symptomy nasilają się to powinno się wybrać się do lekarza.