Jakie znamiona kwalifikują się do chirurgicznego usuwania?

Jakie znamiona kwalifikują się do chirurgicznego usuwania?

Chirurgiczne usuwanie znamion to zabieg, który pozwala rozpoznać złośliwy nowotwór skóry – czerniak. Które zmiany wycina się laserowo? Kiedy trzeba umówić się na wizytę z lekarzem?

Kiedy powinno się przeprowadzić usuwanie znamion chirurgicznie?

Nowotwory złośliwe skóry to niebezpieczne i w wielu przypadkach prowadzące do śmierci pacjenta choroby, powiązane najczęściej ze zbyt długim oddziaływaniem na powierzchnię skóry promieniowania słonecznego. Dzisiejsza diagnostyka raka skóry i dermatochirurgia – obszar medycyny zajmujący się usuwaniem znamion skórnych, mogą sprawnie uchronić pacjentów przed nowotworami, też tych złośliwymi. Kluczowe są rzecz jasna profilaktyka oraz regularne badania. Każdy pacjent ma obowiązek raz w roku odwiedzić dermatologa i zbadać podejrzane znamiona na skórze, np. za pomocą badania dermatoskopowego. Jakie zmiany można usunąć? Usuwanie znamion można przeprowadzić w przypadku pieprzyków, znamion melanocytowych, a także naczyniaków i narośli skórnych. Jeśli chcemy sprawdzić w mikroskopowym badaniu materiału tkankowego, czy dana zmiana (np. przebarwienie posłoneczne), jest groźna oraz czy nie przeistoczy się w najbliższym czasie w nowotwór skóry trzeba wtedy zdecydować się na usuwanie znamion chirurgicznie.

Kiedy możliwe jest usuwanie znamion laserem?

Kiedy natomiast można przeprowadzić usuwanie znamion za pomocą lasera? W takim przypadku to lekarz dermatolog musi wpierw mieć pewność, iż zmiana ma niezłośliwy charakter. Niestety laserowe usuwanie znamion nie daje możliwości przeprowadzenia badania histopatologicznego. Zmiany często nie są również likwidowane w całości. Natomiast podczas zabiegu chirurgicznego, zmiany skórne są wycinane z dodatkowym marginesem, a następnie badane histopatologicznie. To w tej chwili najlepszy sposób rozpoznania czerniaka. Sam zabieg trwa mniej więcej 40 minut, a pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Po usunięciu zmiany trzeba codziennie przemywać ranę. 2 tygodnie po zabiegu ściąga się szwy.