Kiedy nasz organizm się starzeje, twarz traci z czasem swoje młodzieńcze kontury, a na cerze tworzą się kolejne zagłębienia i zmarszczki. Dotychczasowy pełny owal twarzy zmienia się, głównie z powodu redukcji tkanek miękkich, tkanki tłuszczowej oraz obniżenia się kondensacje kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. Duży wpływ na kondycję skóry mają również czynniki genetyczne, ruchy mięśni twarzy, oddziaływanie grawitacji oraz ekspozycja na promienie słoneczne.
Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym – ile trwa wolumetria?
Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z obszaru medycyny estetycznej stanowiący alternatywę dla procedur z wykorzystaniem skalpela. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zmarszczek mimicznych pojawiających się w pobliżu nosa, ust, oczu i na czole, wymodelowanie twarzy oraz odmłodzenie skóry. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – organicznego biopolimeru znajdującego się we wszystkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy aplikowany jest w głębokie warstwy skóry za pomocą kaniuli, co minimalizuje zagrożenie powstania sińców. Należy podkreślić, że przed zabiegiem modelowania twarzy kwasem nie ma konieczności podawania anestezji, bowiem substancje uśmierzające ból znajdują się już we wstrzykiwanym roztworze. Nieraz zabiegi modelowania twarzy kwasem hialuronowym rozszerzane są o dodatkowe (natomiast nigdy jednoczesne!) iniekcje toksyny botulinowej, które mają na celu redukcję napięcia mięśni twarzy, a co za tym idzie – ograniczenia w przyszłości powstawania zmarszczek. Zabieg modelowania owalu twarzy kwasem nie jest długi, zwykle ok. pół godziny, a pacjenci powracają do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Rezultaty zabiegu utrzymują się zazwyczaj przez około roku, w niektórych przypadkach jeszcze dłużej.
Modelowanie owalu twarzy kwasem hialuronowym – nie dla kobiet karmiących
Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące możliwości przeprowadzenia wolumetrii. Zabiegowi modelowania twarzy nie poddaje się kobiet aktualnie karmiących ani w ciąży, jak również także u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z epilepsją oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy trądziku). Trzeba także zaakcentować, że pomimo iż wolumetria jest uważana za zabieg bezpieczny, niemniej jednak jak przy każdej procedurze medycznej zawsze występuje ryzyko powikłań lub niepożądanych rezultatów.