Dowiedz się wszystkiego o fakturach ustrukturyzowanych.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie właścicielom firm na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – zalety tego rozwiązania
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, natomiast dla właściwej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu jest absolutnie klarowny. Za sprawą tego, że faktury mają jednakową strukturę bez względu na to których aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to istotna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Używanie Krajowego Systemu Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń
Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat), nie muszą przesyłać pliku JPK_FA i szybciej dostaną zwrot VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Co ważne, nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, lecz musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]