Kilka informacji o systemie SWIFT

Kilka informacji o systemie SWIFT

System SWIFT. Uzyskaj więcej informacji na flobo.io.

Mimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z filarów sprawnego działania światowego rynku finansów.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający współcześnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA i SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego państwa.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]