Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Kup złote monety bulionowe.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru wiele metod: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, lecz także monet bulionowych.

Co determinuje aktualną wartość złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich pod paroma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie kapitału, dlatego też ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych lub w związku z istotnymi rocznicami, stąd ich wygląd bardzo rzadko jest modyfikowany. Najczęściej złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie rocznikiem emisji. Warto podkreślić, iż wiele monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość określa próba i ciężar wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są znane w nawet odległych zakątkach świata, więc ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – jakie monety zamówimy w rodzimych sklepach?

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz emitenci wypuszczają też monety o nominale 1/50 czy 1/4 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są najczęściej z 24 karatowego złota (.9999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki bite są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety i w rezultacie redukcję ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego złota, które wykorzystano do ich wybicia.

W asortymencie rodzimych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc Liść Klonowy, Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane powyżej Krugerrandy.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]