ABC jeździectwa – kantar dla konia

ABC jeździectwa – kantar dla konia

Jeśli potrzebujesz kantara sznurkowego, koniecznie wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Skutkiem tego musi on pasować do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc dobrać właściwy kantar? Na które jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który lepszy dla zwierzęcia?

W sklepach znajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane czy podszywane. Te pierwsze, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą sprawuje nad koniem. Dla konia znacznie bardziej komfortowy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie wyższy komfort gwarantują kantary podszywane – na przykład syntetycznym albo naturalnym futrem, które da się odpinać celem konserwacji. Kantar tego rodzaju znakomicie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla koni huculskich, wielkopolskich, półkrwi arabskiej oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo perszeron).

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]