Anioły drewniane i szopka krakowska – rękodzieło w naszych domach

Anioły drewniane i szopka krakowska – rękodzieło w naszych domach

Dzieła tworzone przez polskich artystów ludowych, wyjątkowo wyraziste, ale i o dość nieskomplikowanym wyglądzie, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Nawet w XXI wieku prawie każdy Polak ma w swoim domu jakąś drewnianą figurkę, którą można uznać za przedstawiciela sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – protektorzy domowego ogniska

Rzeźba drewniana od wieków stanowiła ważny element polskiej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były głównie z kultem religijnym – w osadach i niewielkich miastach powstawały setki kapliczek, które regionalni artyści wypełniali tzw. „świątkami”, czyli figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, prostego w obróbce drzewa. I choć obecnie z rzadka tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w takiej stylistyce znalazły swoje miejsce jako ozdoba domów. Dlaczego właśnie anioły? Gdyż to symbol dobra, troski oraz ochrony. Taka rzeźba od razu kojarzy się z obrońcą domowych pieleszy. Anioły drewniane wykonane w estetyce sztuki wiejskiej wyróżniają się wyrazistymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są niepowtarzalne. Nie może zatem dziwić, iż stanowią one także jednym z najpopularniejszych souvenirów przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – od wieków związana z Krakowem

Drugim przedstawicielem polskiego rękodzielnictwa jest szopka krakowska. Szopki są mocno związane z miastem Kraków i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich surowców, zwykle z wielokolorowej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoim wyglądem naśladują najważniejsze krakowskie kościoły. Od zeszłego wieku w okresie bożonarodzeniowym odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w rozmaitych rozmiarach. Te przygotowywane na konkurs osiągają nawet parę metrów wysokości, jednak równie modne są także malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia stawiają pod świątecznym drzewkiem.

Źródło fotografii – szopki-anioly.pl