Chroń głowę podczas jazdy konnej – o kaskach i toczkach jeździeckich

Chroń głowę podczas jazdy konnej – o kaskach i toczkach jeździeckich

Więcej o toczkach do jazdy konnej na horse-trade.pl.

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportu, w których zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, przez sporą wysokość oraz prędkość, bywają naprawdę groźne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa jeźdźca, która bezwzględnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jeździectwa dostępne są dwa typy zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek jeździecki? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest przeważnie wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednak tak solidnej ochrony jak kask, przez co zalecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowców, który ma certyfikaty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask musi posiadać odpowiednie certyfikaty oraz umożliwiać regulację rozmiaru lub być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask nie powinno się także iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej okolicy nie znaleźliśmy pasującego nam modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]