Co wchodzi w skład meszu dla koni i jak działa ta karma?

Co wchodzi w skład meszu dla koni i jak działa ta karma?

Nie szukaj już więcej! Tu kupisz mesz.

Mesz to wysokoodżywcza karma, którą można podawać każdemu koniowi bez względu na jego ogólny poziom aktywności oraz tryb życia. Co kluczowe, mesz jest lekkostrawny i dostarcza organizmowi zwierzęcia składniki odżywcze, których rolą jest między innymi osłona układu trawiennego, jak również regulacja procesu trawienia.

Co jest podstawą meszu dla konia?

Przygotowanie meszu dla konia samemu jest czynnością raczej czasochłonną, natomiast nie jest to nazbyt skomplikowane, a produkty do jego ugotowania są znajdziemy bez trudu praktycznie wszędzie. Bazą każdego meszu są siemię lniane, otręby pszenne oraz owies. W części receptur na mesz wymieniana jest sól, ale sugerujemy podać ja koniu w jako lizawkę, która przyniesie mu więcej radości. Do powyższych produktów mesz można wzbogacić o szereg smakołyków uwielbianych przez konie, jak przykładowo cząstki jabłek, ziarna słonecznika, koper włoski, melasa czy płatki kukurydziane. W sieci można przeczytać multum różnych receptur na mesz dla koni, od bardzo prostych do takich z długą listą składników. Zalecamy przetestować kilka z nich, żeby przekonać się, który będzie smakował naszemu zwierzęciu.

Gotowe mieszanki meszu znajdziesz w asortymencie sklepów z produktami dla koni

Warto pamiętać, iż poleca się karmić meszem zdrowe konie mniej więcej 2 razy na tydzień, a zwierzętom cierpiącym na kolki, wrzody i inne problemy związane z trawieniem, weterynarze zalecają taki posiłek częściej, wręcz każdego dnia. Niesłychanie istotne jest, żeby mesz podawać koniom ciepły. Dlaczego? Podstawowy składnik meszu, to jest nasiona lnu, po zalaniu ciepłą wodą produkuje śluz, który później otacza ściany jelit oraz żołądka zwierzęca, co skutkuje zwalcza podrażnienia i stany zapalne. Z uwagi na fakt, iż samodzielne ugotowanie meszu zabiera przeważnie 3 godziny, w sklepach jeździeckich dostępne są gotowe mieszanki, które po zalaniu gorącą wodą można już po paru minutach podawać koniowi.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]