Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Potrzebujesz łańcuchów na koła? Kliknij tutaj.

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Aby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]