Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Dowiedz się, gdzie zamówić książki dla młodzieży.

Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz mniejszą styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze najczęściej szybką rozrywkę na tablecie, w telewizji albo w smartfonie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie przez konieczność analizy tekstów literackich sprzed wieków dla wielu licealistów czytanie dla zabawy stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży – historie dla młodszego pokolenia odbiorców

Młodzież nie nie musi ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W sprzedaży jest mnóstwo literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy rozważają zagadnienia i opisują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta odmiana literatury dostała swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Są to utwory tworzone dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla nastolatków czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in romanse, horrory i pełne akcji przygodówki. Lecz wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń młodzieży. Historie te mówią zatem o kontaktach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu i odnajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej umożliwia młodzieży poczuć, iż inni też przeżywają identyczne życiowe zawirowania przez tych parę intensywnych lat dojrzewania.

Czemu warto zachęcać Lektura literatury dla nastolatków upraszcza naukę języka polskiego

Polecamy podsuwać młodzieży ciekawe dla niej powieści, bo rozbudzenie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem lat daje wiele korzyści. Osoba, która codziennie oddaje się lekturze ma szerszy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co niezaprzeczalnie ułatwia naukę języka polskiego. Lecz czytanie o dylematach innych osób w podobnym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych zainteresowań. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej sięga po opowieści o wilkołakach lub superbohaterach nie mówcie, że to głupie tylko dajcie mu się nimi radować!

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa