Książki thrillery i kryminały – zanurz się w ich niepokojącym klimacie

Książki thrillery i kryminały – zanurz się w ich niepokojącym klimacie

Zobacz, gdzie kupić książki kryminalne.

Nie da się ukryć, iż znacząca rzesza czytelników fascynuje się upiornymi opowieściami. Niektórzy wolą opowiadania z pogranicza gore, inni lubią zanurzać się w dalekie zakamarki złożonych umysłów psychopatycznych morderców i brutalnych zbirów. W gąszczu kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są tysiące produkcji opowiadających odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, nadal jedną z najlepszych dróg styczności z nimi jest literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego pragniemy odczuwać strach?

Entuzjasta powieści kryminalnych oraz thrillerów bezzwłocznie odpowie, iż chodzi o szybki przypływ adrenaliny. Czytając lub oglądając przerażające historie pragniemy na jakiś czas pozwolić ponieść się intensywnemu uczuciu strachu, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to najczęściej niestabilność finansowa, praca lub problemy zdrowotne. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. Nie bez powodu bajki braci Grimm oraz Andersena mają często tak mroczny i okrutny wydźwięk – tak opowiadania te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami codziennego życia, pokazując im przy okazji, iż to co dobre nie zawsze zwycięża.

Serialowe adaptacje literatury kryminalnej nie są tak dobre jak oryginał

XXI w. to okres natychmiastowej kultury. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią wolną chwilę, szukają serialu z zamkniętą historią bądź filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Zwolennicy mrocznych kryminałów i thrillerów są w zasadzie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach VOD. Co godne zaakcentowania, nierzadko te seriale i filmy to adaptacje popularnych książek, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść kryminalną i thriller, odbiera się odmiennie aniżeli film fabularny – dłużej, czyli z większą uwagą. W książce każde wtrącenie, rozmowa i postać (także ta trzeciego planu) buduje nastrój snutej historii. Niepokój wywoływany jest u odbiorcy na ogół powoli, ale daje to więcej czasu na skrupulatną analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli więc lubisz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się ponieść literaturze kryminalnej, thrillerom oraz horrorom.

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa