Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Problem zanieczyszczenia atmosfery zagościł już w świadomości każdego Polaka i z rzadka bywa bagatelizowany. Mieszkańca Polski zdają sobie sprawę, że jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, ma spory wpływ na nasz stan fizyczny. Jednak tak długo jak nie będą zastosowane skuteczne rozwiązania, każdy powinien sam zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość na rodzimym rynku

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko występowania znacznego stężenia PM10 i PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu chorób układu oddechowego podatni są przede wszystkim rezydenci metropolii i terenów w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże znacznie zminimalizować negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza licznych uznanych producentów, jak m.in. Blueair, LIFAair bądź Webber, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów, zatem nie jest to w tej chwili nowość na rodzimym rynku. Co kluczowe, poza wyłapywaniem z powietrza pyłów, nierzadko posiadają one również inne dodatkowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza eliminują nie tylko pyły oraz drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza występują w rozmaitych rozmiarach, dlatego łatwo dostaniemy sprzęt właściwe do określonej kubatury pomieszczenia. Oczyszczacze są względnie nieduże, więc bez wysiłku daje się je przenosić między pokojami. Nie licząc usuwania z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, zatrzymują one też grzyby oraz bakterie, które mogą być powodem wielu reakcji alergicznych lub chorób, jak również niebezpieczny benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie przynosi spokojniejszy sen. Niektóre oczyszczacze mają też detektory wykrywające obecność dwutlenku węgla. Nabycie oczyszczacza powietrza zaleca się w szczególności alergikom.