Z czego składają się systemy rynnowe?

Z czego składają się systemy rynnowe?

Kup rynnę plastikową

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów się składa?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – które wybrać?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu bądź PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania należy zatem skonsultować z ekspertem.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08