Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Sprawdź, komu zlecić badania kierowców Bielsko.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]