Badania wysokościowe. Kto będzie miał problemy?

Badania wysokościowe. Kto będzie miał problemy?

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała - zajrzyj tu.

Większość z nas działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem okien w wysokościowcach oraz opieką nad kominami. W myśl uchwalonych w Polsce regulacji są to zaś wszelkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace odbywają się minimum 3 metry nad ziemią, konieczne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – jeśli oczywiście efekty będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – wówczas najlepiej zrobimy udając się sami do neurologa, laryngologa i okulisty celem przeprowadzenia badań, zaś potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez które schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń należą w szczególności padaczka i choroby zmysłu równowagi, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (mimo że możemy to ominąć stosując soczewki kontaktowe), jak również zez. Lekarz ma prawo też odmówić podpisania zaświadczenia, jeżeli mamy nieuregulowaną hiperglikemię lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 3 lata, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co 12 miesięcy.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]