Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Chcesz dowiedzieć się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Praca na wysokościach uznawana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność przeprowadzania specjalistycznych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na pomostach, konstrukcjach budowlanych i kominach

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na słupach, podestach, kominach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z 3 stadiów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta chorób błędnika, krótkowzroczności lub epilepsji. Uzupełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania do pracy na wysokości są ważne przez dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je systematycznie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, zez, a także schorzenia neurologiczne i choroby narządów ruchu. Co ciekawe noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi samojezdnych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]